Dziady - streszczenie

5  1    10 speciālā zīme    blablabla
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Kto jest autorem "Dziadów"?
sākt mācīties
Adam Mickiewicz
Jaki jest całkowity tytuł?
sākt mācīties
"Dziady Poema"
Epoka literacka:
sākt mācīties
romantyzm
Rodzaj literacki:
sākt mācīties
dramat
Gatunek literacki:
sākt mācīties
dramat romantyczny – gatunek dramatyczny, który ukształtował się w epoce romantyzmu i z założenia był opozycyjny w stosunku do założeń dramatu klasycystycznego
Struktura dzieła:
sākt mācīties
na całość Dziadów składają się cztery części o różnorodnej tematyce
Temat części II:
sākt mācīties
obrzęd dziadów i związane z nim zagadnienia moralne winy i kary
Temat części IV:
sākt mācīties
romantyczne studium tragicznej miłośc
Temat części I:
sākt mācīties
inaczej "Dziady Widowisko", nigdy nie zostały ukończone przez autora i obejmują kilka luźnych scen
Temat części III:
sākt mācīties
zagadnienie martyrologii narodu polskiego, patriotyzmu i mesjanizmu.

Dziady – lektura obowiązkowa

Dziady to cykl czterech dramatów, których autorem jest polski poeta Adam Mickiewicz. Dziady nazywane są dramatem amorficznym, ponieważ ich struktura nie jest spójna. Poszczególne części dzieła dzieli tematyka: Dziady cz 2 jest dramatem społecznym, część 4 to dramat miłosny, a w dziady cz 3 Mickiewicz podejmuje tematykę narodowo - rewolucyjną. Różny jest także czas powstawania dzieł. Wszystkie dramaty łączy tylko postać głównego bohatera, który w poszczególnych częściach zmienia swe imiona: Upiór, Gustaw, Konrad. Dziady charakteryzują się przeplataniem scen: sceny tragiczne sąsiadują z groteską, a fantastyczne są przeplatane ze scenami realistycznymi.

Adam Mickiewicz – krótka biografia

Adam Mickiewicz należy do największych polskich twórców literatury. Mickiewicz urodził się w 1798 roku w rodzinie wywodzącej się z drobnej szlachty. Po ukończeniu szkoły przyszły poeta przeprowadził się do Wilna, gdzie rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. Dalsze życie Mickiewicza było podzielone na etapy, podczas których mieszkał m.in w Rosji, Dreżnie i Paryżu. Polecamy nasze streszczenia najpopularniejszych dzieł stworzonych przez Adama Mickiewicza: Pan Tadeusz – streszczenie, Konrad Wallenrod oraz Adam Mickiewicz – sonety krymskie.

Nauka z Fiszkoteką

Ze względu na fakt, że dramat Dziady jest niezwykle ważnym dziełem w historii polskiej literatury, jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak. Opracowanie przygotowane przez specjalistów z Fiszkoteki może być więc przydatne nie tylko uczniom i maturzystom. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz sobie najważniejsze fakty związane z tą historyczną powieścią. Nasza innowacyjna metoda umożliwia uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów. Kolorowe grafiki, nagrania mp3 i Inteligentny System Powtórek sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nasza lekcja zawiera krótkie streszczenie każdej części Dziadów, a także odpowiedzi na takie pytania, jak: kto napisał Dziady oraz w jakiej epoce literackiej powstał dramat.

Komentāri:

khabdas viņš rakstīja: 2013-03-17 18:13:15
slabe

dominikjaworski31 viņš rakstīja: 2017-01-18 15:29:45
1<'jestem nauczycielem j pol

dominikjaworski31 viņš rakstīja: 2017-01-18 15:30:36
zgłaszam

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.