II WOJNA ŚWIATOWA POJĘCIA

 0    21 speciālā zīme    setuber
Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums atbilde
Lend Leas Act
sākt mācīties
ustawa federalna z 11 marca 1941 zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych „sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności”.
Karta Atlantycka
sākt mācīties
ośmiopunktowa deklaracja podpisana 14 sierpnia 1941 roku przez Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta
pacyfikacja
sākt mācīties
Użycie sił zbrojnych (wojska, żandarmerii, policji) w celu stłumienia niepokojów i przejawów niezadowolenia bądź oporu wobec władzy
ruch oporu
sākt mācīties
oddział lub formacja oddziałów stworzonych w celu walki przeciwko okupantowi własnego kraju lub rządowi własnego kraju nieposiadającemu wystarczającej legitymacji do sprawowania władzy.
Resistance
sākt mācīties
ruch oporu we Francji skierowany przeciwko okupantom niemieckim oraz władzom kolaboracyjnym podczas II wojny światowej.
Holokaust
sākt mācīties
ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów, dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę i wspierane w różnym stopniu przez uzależnione od niej państwa sojusznicze.
Szoah
sākt mācīties
synonim pojęcia Holocaust
Żegota
sākt mācīties
Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj – polska humanitarna organizacja podziemna działająca w latach 1942–1945, jako organ polskiego rządu na uchodźstwie, której zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi.
Luftwaffe
sākt mācīties
siły powietrzne Republiki Federalnej Niemiec. Jej zadaniem jest prowadzenie walki powietrznej, bombardowanie sił nieprzyjaciela oraz prowadzenie desantu powietrznego i rozpoznania lotniczego.
Afrika Korps
sākt mācīties
niemiecki korpus ekspedycyjny utworzony 12 lutego 1941 w celu udzielenia wsparcia siłom włoskim w Afryce Północnej pobitym przez Brytyjczyków w wyniku rozpoczętej 7 grudnia 1940 operacji Compass.
U-boot
sākt mācīties
niemiecki okręt podwodny z okresu II wojny światowej.
wilcze stado
sākt mācīties
potoczna nazwa taktyki działania okrętów podwodnych, przy zwalczaniu żeglugi morskiej przeciwnika, której podstawą cechą jest skoordynowany atak dwóch lub większej liczby okrętów podwodnych na jednostkę bądź grupę jednostek morskich przeciwnika.
konwój
sākt mācīties
Konwoje morskie podczas II wojny światowej odgrywały duże znaczenie dla obu stron konfliktu, przede wszystkim dla strony alianckiej, stając się podstawowym środkiem ochrony jej żeglugi przed atakami okrętów i samolotów państw Osi.
lotniskowiec
sākt mācīties
klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie.
pancernik
sākt mācīties
duży silnie opancerzony i uzbrojony okręt wojenny, stanowiący przed II wojną światową podstawę największych flot świata.
taktyka żabiego skoku
sākt mācīties
Polegała ona na opanowywaniu po kolei strategicznie najważniejszych wysp na drodze do Japonii,
Enigma
sākt mācīties
niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników,
pakt trzech
sākt mācīties
, porozumienie, które zostało podpisane przez rządy Niemiec, Włoch i Japonii 27 września 1940 w Berlinie, w trakcie II wojny światowej.
Wielka Koalicja
sākt mācīties
koalicja rządowa największych partii politycznych o przeciwnych poglądach w przypadku, kiedy niemożliwe jest uzyskanie większości w parlamencie, partii wygranej z jedną z mniejszych partii.
ład jałtański
sākt mācīties
ład międzynarodowy, układ sił i podział administracyjny w Europie i na świecie, powstały po zakończeniu II wojny światowej, będący wynikiem ustaleń konferencji w Jałcie, która odbyła się w dniach od 4 do 11 lutego 1945 r.
kamikadze
sākt mācīties
specjalne japońskie formacje wojskowe okresu II wojny światowej, należące do armii (w tym do jednostek lotniczych) i marynarki japońskiej.

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.