Alkany - po kolei

3.7  3    10 speciālā zīme    izabellabuczek
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Pierwszy alkan
sākt mācīties
Metan
Drugi Alkan
sākt mācīties
Etan
Trzeci Alkan
sākt mācīties
Propan
Czwarty Alkan
sākt mācīties
Butan
Piąty Alkan
sākt mācīties
Pentan
Szósty Alkan
sākt mācīties
Heksan
Siódmy Alkan
sākt mācīties
Heptan
Ósmy Alkan
sākt mācīties
Oktan
Dziewiąty Alkan
sākt mācīties
Nonan
Dziesiąty Alkan
sākt mācīties
Dekan

Co to są alkany?

Alkany to łańcuchowe węglowodory nasycone, organiczne związki chemiczne zbudowane wyłącznie z atomów węgla i wodoru, przy czym atomy węgla połączone są ze sobą wyłącznie wiązaniami pojedynczymi. Obecnie na lekcjach chemii alkany są jednym z pierwszych zagadnień poznawanych przy nauce chemii w szkole. Dlatego warto znaleźć metodę szybkiej nauki alkanów, żeby już na początku nie zrazić się do świata odczynów kwasowych i zasadowych. A pomogą w tym alkany po kolei, które poprzez uszeregowanie są szybciej przyswajalne i łatwiejsze do nauczenia.

Alkany w chemii

Wszystkie alkany zostały wymienione w kolejności ilości atomów węgla. Grupa alkanów uszeregowana według długości łańcuchów węglowych stanowi szereg homologiczny alkanów. Wyuczenie się wszystkich alkanów może być nużące, szczególnie dla umysłów ścisłych, które zajmują się głównie rozwiązywaniem problemów i zadań. Jednak ta teoria alkanów chemicznych jest niezbędna do odnalezienia się w świecie pierwiastków i pozytywnym zdaniu matury z chemii. Nie zwlekaj i już dziś poznaj alkany wraz z Fiszkoteką!

Nauka z Fiszkoteką

Na stronie Fiszkoteki znajdziesz nie tylko Alkany – nazwy, objaśnienia i klasyfikację. Posiadamy tysiące innych zestawów, z których część z pewnością Cię zainteresuje! Jeśli mamy coś podpowiedzieć odnośnie tematyki chemicznej, to zaproponujemy: Wiązania chemiczne czy Skala PH, odczyn roztworu, a jeśli interesują Cię trudniejsze, lecz bardziej przydatne w życiu codziennym rzeczy, to proponujemy zestaw Budowa i znaczenie węglowodanów, który przyda się zarówno na lekcjach biologii, jak i w organizowaniu własnej diety i pomysłów żywieniowych.

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.