Ferdydurke - streszczenie lektury

5  1    23 speciālā zīme    blablabla
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Kto jest autorem "Ferdydurke"?
sākt mācīties
Witold Gombrowicz
Rodzaj literacki to:
sākt mācīties
epika
Gatunek literacki to:
sākt mācīties
powieść
Rok wydania:
sākt mācīties
1937
Epoka literacka:
sākt mācīties
dwudziestolecie międzywojenne
Bohaterowie:
sākt mācīties
Józio Kowalski, profesor Pimko, Miętus (Miętalski), Syfon (Pylaszczkiewicz), Kopyrda, rodzina Młodziaków (Wiktor, Joanna i Zuta), rodzina Hurleckich (wuj Konstanty, jego żona, syn Zygmunt, wychowanica Zosia), parobek Walek.
Problematyka
sākt mācīties
walka z formą, problem niedojrzałości, zakłamanie natury ludzkiej.
Objaśnienie tytułu:
sākt mācīties
Pochodzi od głównego bohatera "Babbita" Sinclaira Lewisa czyli Ferdiego Durkee
Główne wątki to:
sākt mācīties
szkoła, Nowoczesny dom Młodziaków, Historia Filidora i Anty-Filidora., Wydarzenia na stadionie tenisowym, czyli Filibert dzieckiem podszyty, dwór Hurleckich w Bolimowie.
czas akcji
sākt mācīties
Czas nie jest jednoznacznie określony. Uznaje się jednak lata 30 XX w., w których powstała książka.
miejsce akcji
sākt mācīties
1. Mieszkanie Józia Kowalskiego, 2. Szkoła dyrektora Piórkowskiego, 3. Dom Młodziaków, 4. Ziemiański dworek Hurleckich w Bolimowie
plan wydarzeń
sākt mācīties
1. Profesor Pimko odwiedza Józia, 2. Józio trafia do szkoły, 3. Obserwuje upupianie młodzieży, 4. Historia Filidora i Anty-Filidora, 5. Józio trafia na stancję do Młodziaków, 6. Obserwuje nowoczesne poglądy i życie Młodziaków, 7. Fascynacja Józia Zutą, 8. Podstęp w pokoju Zuty, 9. Filibert dzieckiem podszyty, 10. Józio wyjeżdża na wieś w poszukiwaniu parobka, 11. Obserwuje ziemskie życie na dworze Hurleckich, 12. Brata się z parobkiem, 13. Bunt chłopów przeciw panom, 14. Józio ucieka z Bolimowa
pojęcie - gęba
sākt mācīties
Narzucona maska społeczna, kolejna "forma" - według Gombrowicza nikt nie jest autentyczny, wszyscy przyjmują określone "gęby" w zależności od sytuacji i otoczenia.
pojęcie - pupa
sākt mācīties
Symbol zdziecinnienia
pojęcie - upupianie
sākt mācīties
Narzucanie gęby skromności, niewinności, czystości
pojęcie - łydka
sākt mācīties
Symbol młodości, zdrowia, swobody obyczajów
Józio Kowalski
sākt mācīties
Główny bohater, narrator. 30-letni mężczyzna, pisarz, który po analizie swojej twórczości stwierdza, że wiele w tej dziedzinie nie osiągnął. Przechodzi przez kryzys tożsamości - czuje się jak "niewypierzony chłystek". Wraz z pojawieniem się Profesora Pimki, jego życie obraca się o 180 stopni. Książka pokazuje jego drogę w poszukiwaniu ucieczki od "formy".
Miętus
sākt mācīties
Szef grupy "chłopaki", to on bierze udział w pojedynku na miny, który ostatecznie przegrywa, co jednak nie przeszkadza mu dokonać "gwałtu przez uszy" na Syfonie. Jest wulgarny i podstępny. Sprzeciwia się niewinności i dziecinności, a jego marzeniem jest poznać prawdziwego parobka. Pragnie naturalności, chce uciec od formy.
Syfon (Pylaszczkiewicz)
sākt mācīties
Przykładny uczeń, pupil wszystkich nauczycieli. Lider grupy "chłopięta" - staje w obronie niewinności i dziecinności, wygrywa pojedynek na miny z Syfonem, prezentując same szlachetne i wzniosłe miny i gesty - po tym jak Miętus dokonuje "gwałtu przez uszy" popełnia samobójstwo, nie mogąc sobie poradzić z utratą niewinności.
Profesor Pimko
sākt mācīties
Drobny, chuderlawy i łysy filolog z Krakowa, zajmuje się upupianiem swoich uczniów i aby zręcznie nimi manipulować, stosuje różne techniki, np. zabrał Józia na stancję do Młodziaków. Okazuje się jednak, że Pimko nie jest wcale tak kulturalny i przykładny, na jakiego się kreuje i gdy zostaje przyłapany przez rodziców Zuty w jej pokoju, traci cały dotychczas wypracowany autorytet.
Zuta
sākt mācīties
Córka Młodziaków, jest nowoczesną pasjonatką, co wyraża każdym gestem, słowem czy działaniem. Zachowuje się swobodnie, trudno jest ją wyprowadzić z równowagi, jednak gdy rodzice przyłapują ją w pokoju z Kopyrdą i Profesorem Pimką, w wyniku zaistniałej bójki i ona traci rezon.
Młodziakowie
sākt mācīties
Rodzina z miasta, nowoczesna i wyzwolona. Młodziak jest inżynierem-konstruktorem, natomiast Młodziakowa to członkini komitetu "dla ratowania niemowląt lub dla zwalczania plagi żebraniny dziecięcej w stolicy". Mają nastoletnią córkę Zutę, której dają pełną swobodę. Ich maska nowoczesności i obojętności znika, gdy odnajdują w pokoju Zuty Profesora Pimkę - dochodzi do bijatyki, a zdenerwowany Młodziak policzkuje Profesora.
Hurleccy
sākt mācīties
Dalecy krewni Józia z Bolimowa, rodzina ziemska, w skład rodziny wchodzą: ciotka Hurlecka, wuj Konstanty oraz Zosia i Zygmunt, ich dzieci. Wuj Konstanty jest głową rodziny, on sprawuje pieczę nad majątkiem, tak jak i reszta rodziny jest tradycjonalistą, a chłopów traktuje raczej ozięble i często "daje im w gębę". Sytuacja zmienia się, kiedy Miętus brata się z parobkiem i ostatecznie zaburza cały porządek doprowadzając do buntu chłopów.

Ferdydurke – streszczenie

Ferdydurke – geneza: Książkę Ferdydurke napisał Witold Gombrowicz w 1937 roku. Ferdydurke – gatunek: Jest to powieść awangardowa, epika. Główny bohater, Józio Kowalski, w wieku 30 lat trafia do szkoły, w której uczniowie są upupiani przez nauczycieli (wpajane są im dobre obyczaje, dzieci są wychowywane w nieświadomości). Uczniowie głośno buntują się przeciwko takim porządkom. Dzieją się rzeczy przedziwne i niezwykłe, lecz, aby dowiedzieć się więcej – polecamy przeczytać dzieło, które napisał Gombrowicz, a później skorzystać z naszej lekcji Ferdydurke – opracowanie.

Ferdydurke – opracowanie na Fiszkotece

Skorzystaj z naszego opracowania, aby ułatwić sobie zdanie egzaminu z lektury! Nauka z nami jest łatwa i przyjemna, dodatkowo całkowicie darmowa! Metoda fiszek to nowoczesna metoda, która pozwoli Ci przyswoić wiedzę w krótkim czasie, więc jeżeli do Twojego sprawdzianu pozostało niewiele czasu, to nie martw się, tylko zacznij naukę! Dzięki Inteligentnemu Systemowi Powtórek żadne zagadnienie Cię nie ominie. Oczywiście zachęcamy również do przeczytania książki – jest naprawdę ciekawa i pouczająca!

Korzystaj z opracowań Fiszkoteki

Na naszej platformie znajdziesz wiele potrzebnych opracowań, które na pewno okażą się przydatne przed sprawdzianem z lektury. Nic nie zastąpi przeczytania książki, jednak czasem nie mamy innego wyboru i takie opracowanie może naprawdę wiele zdziałać. Na Fiszkotece możesz znaleźć m.in. takie opracowania jak: Dziady streszczenie, Tango streszczenie, Inny świat streszczenie.

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.