Kordian - streszczenie lektury

 0    11 speciālā zīme    blablabla
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Kto jest autorem "Kordiana"?
sākt mācīties
Juliusz Słowacki
Czas akcji to:
sākt mācīties
wydarzenia nie są ułożone chronologicznie: „Przygotowanie” odbywa się ostatniej nocy 1799 roku – 31 grudnia, Sceny z Aktu I dotyczą młodości Kordiana i datują się na początek lat dwudziestych XIX, W Akcie II, w podtytule pojawia się data – 1828 rok. Akt III, zatytułowany „Spisek Koronacyjny” nawiązuje do faktycznego spisku, który został zawiązany w Warszawie w 1829 roku.
Miejsce akcji:
sākt mācīties
Warszawa, podróż po Europie, Mont Blanc
Bohaterowie fantastyczni:
sākt mācīties
Szatan, Mefistofel, Czarownica, Diabli, Astarot, Gehenna, Twór, Głos w Powietrzu, Widmo, Archanioł, Chór Aniołów, Chmura, Strach i Imaginacja, Doktor – Szatan
Postacie realistyczne:
sākt mācīties
Kordian (Podchorąży), Sługa Grzegorz, Laura, Dozorca w James Parku, Dozorca w szpitalu obłąkanych, Wioletta, papież, (papuga Luterek)
Postaci historyczne:
sākt mācīties
Kuruta, car Mikołaj I, Wielki Książę Konstanty.
Temat:
sākt mācīties
próba określenia i analizy przyczyn upadku powstania listopadowego, koncepcje poezji i poety, mesjanizm a winkelriedyzm – polemika Słowacki – Mickiewicz
Problematyka:
sākt mācīties
moralna, miłość romantyczna, zagadnienie buntu, problematyka władzy (Książę Konstanty, car Mikołaj I)
Tło historyczne:
sākt mācīties
początek XIX wieku, czasy Królestwa Polskiego
Skąd zaczerpnięte jest motto rozpoczynające lekturę?
sākt mācīties
z poematu Słowackiego „Lambro, powstańca grecki. Powieść poetyczna w dwóch pieśniach"
jakie motywy literackie występują w Kordianie?
sākt mācīties
motyw bohatera romantycznego, Boga, szatana, spisku, samotności, buntu i samoójstwa

Kordian – opracowanie

Kordian to książka napisana przez Juliusza Słowackiego w 1833 roku. Jest to dramat romantyczny, możemy zauważyć w nim wiele mówiących o tym rodzaju cech, jak np.: problematyka narodowa Polska Winkelriedem narodów, zerwanie zasadą trzech jedności (miejsca, czasu i akcji – akcja dzieje się w kilku krajach, przez kilka lat, a kompozycja utworu jest otwarta), dodatkowo, pojawiają się postaci fantastyczne, jak diabły czy anioły. Kordian porusza również niezwykle ważny w ówczesnych czasach temat, jakim są moralne i polityczne problemy Polaków po roku 1830, kiedy to miało miejsce Powstanie Listopadowe.

Kordian – streszczenie krótkie

Akcja rozpoczyna się od nieszczęśliwej miłości Kordiana do Laury, która jednak nie jest nim zainteresowana. Z tego powodu 15-letni Kordian postanawia popełnić samobójstwo, co jednak mu się nie udaje. Następnie bohater podróżuje, odwiedza m.in. Londyn i Rzym, w każdym z tych miast przekonuje się, że wszystko można kupić, zarówno dobre miejsce na cmentarzu, jak i miłość. W pewnym momencie decyduje się walczyć o niepodległość Polski, decyduje się zabić cara, czego ostatecznie jednak nie robi. Dlaczego Kordian nie zabił cara? Najprawdopodobniej przeszkodziły mu w tym własne lęki i wątpliwości. Jeśli zainteresowała Cię ta historia, koniecznie przeczytaj książkę, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to skorzystaj z naszych opracowań lub sprawdź: Kordian – streszczenie szczegółowe. Streszczenie Kordiana oraz opracowanie przydadzą się, aby przypomnieć sobie najważniejsze informacje przed testem z lektury.

Ucz się lektur na Fiszkotece

Aby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze lektury przed maturą lub testem przejrzyj nasze krótkie opracowania, które dostępne są całkowicie za darmo i do tego w jednym miejscu, co zdecydowanie ułatwi Ci szybkie powtarzanie. Oprócz Kordian – streszczenie dysponujemy m.in. takimi lekturami jak: Pan Tadeusz, Dziady, Zbrodnia i kara.

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.