Pan Tadeusz - streszczenie lektury

4.8  5    14 speciālā zīme    blablabla
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Autor:
sākt mācīties
Adam Mickiewicz
Tytuł:
sākt mācīties
Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem.
Czas akcji:
sākt mācīties
historia szlachecka z roku 1811 – 1812
miejsce akcji:
sākt mācīties
zecz dzieje się w szlacheckim majątku – Soplicowie (oraz w jego okolicach, m.in. zamek Horeszki, Dobrzyn), położonym kilkadziesiąt kilometrów na południe od powiatowego miasta, Nowogródka.
Rodzaj literacki:
sākt mācīties
epik
Gatunek literacki:
sākt mācīties
epopeja narodowa (epos).
Epoka literacka:
sākt mācīties
romantyzm.
Pierwsze wydanie utworu:
sākt mācīties
ukazało się w Paryżu w roku 1834.
Bohaterowie pierwszoplanowi to: Jacek Soplica, Sędzia, Tadeusz, Zosia, Telimena, Hrabia,
sākt mācīties
pierwszoplanowi to: Jacek Soplica, Sędzia, Tadeusz, Zosia, Telimena, Hrabia,
Bohaterowie drugoplanowi to:
sākt mācīties
Wojski Hreczecha, Podkomorzy, Gerwazy Rębajło, Protazy Brzechalski, Rejent Bolesta, Asesor, Maciej Dobrzyński, Jankiel, Nikita Nikitycz Ryków, Major Płuta, Bartek Prusak, Horeszko.
Temat:
sākt mācīties
obraz polskiej szlachty, patriotyzm, ostatni zajazd na Litwie, powstanie na Litwie, historia Jacka Soplicy, miłość Tadeusza i Zosi.
Struktura:
sākt mācīties
dwanaście ksiąg, pisanych trzynastozgłoskowcem.
Motywy literackie w „Panu Tadeuszu”:
sākt mācīties
motyw miłości nieszczęśliwej (miłość romantyczna), arkadii, miłości spełnionej, rodziny, ojczyzny, dworku szlacheckiego, szlachcica
Synkretyzm gatunkowy i rodzajowy (Na kartach utworu Można odnaleźć liczne rodzaje literackie:)
sākt mācīties
Sielanka, Poemat opisowy, Elementy powieści walterskotowskiej, Poemat opisowy, Gawęda, Satyra, Powieść poetycka, Legenda

Pan Tadeusz - streszczenie i opracowanie

Pan Tadeusz to jedno z najbardziej znanych dzieł Adama Mickiewicza. Opowiada o jego utraconej, ukochanej ojczyźnie, za którą bardzo tęskni przebywając na emigracji. Książka jest napisana 13-zgłoskowcem, nawiązuje w formie i tematyce do eposu. Składa się z 12 ksiąg. Pan Tadeusz - opracowanie zostało umieszczone na naszej stronie, żeby pomóc Ci przygotować się do sprawdzianu z lektury.

Pan Tadeusz - test

Okaże się on łatwiejszy, niż myślisz, jeżeli tylko poświęcisz chwilę na naukę z nami. Naprawdę nie potrzeba wiele- odrobina zaangażowania i całość zapamiętasz w naprawdę krótkim czasie! Poza tym zachęcamy, aby przeczytać w całości lekturę Adama Mickiewicza - Pan Tadeusz. Bohaterowie, miejsce i czas akcji budują niesamowitą atmosferę dzieła i, mimo iż napisane jest ono wierszem, bardzo szybko i łatwo się je czyta. Jeżeli jednak jest to dla Ciebie zbyt trudne i męczące, szczerze polecamy film o takim samym tytule jak książka, którego reżyserował sam Andrzej Wajda. Występują w nim również bardzo znani aktorzy, którzy naprawdę przyłożyli się, aby odpowiednio odtworzyć postaci z książki. To, w połączeniu z naszymi fiszkami na pewno pomoże Ci zdać test o Panu Tadeuszu.

Lektury na Fiszkotece

Poza Panem Tadeuszem na naszej stronie znajdziesz wiele innych, niezbędnych opracowań lektur, które pomogą Ci w zdaniu każdego egzaminu! Aby ułatwić Ci szukanie, wybraliśmy 3, które być może okażą się pomocne: Jądro ciemności, Ferdydurke, Makbet. Jeśli te opracowania z jakichś względów nie spełniają Twoich oczekiwań, to nie martw się! Możesz sam stworzyć fiszki, które w pełni zaspokoją Twoje wymagania i ułatwią naukę na sprawdzian. Sam proces tworzenia fiszek będzie dla Ciebie pomocny, więc późniejsze powtarzanie materiału pójdzie jak z płatka. Powodzenia!

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.