Kartezjusz

 0    19 speciālā zīme    mayaa
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Lata zycia i krótka biografia Kartezjusza.
sākt mācīties
1596-1650 Wychowany w jezuickiej szkole, mieszkał w Paryżu i Holandii, zmarł w Sztokholmie na dworze królowej Krystyny
Dzieła Kartezjusza.
sākt mācīties
"Rozprawa o metodzie", "Medytacje o pierwszej filozofii", "Namiętności dusz", "Meteory", "Dioptryka", "Geometria"
Metoda.
sākt mācīties
K. poszukiwał metody, która zapewni wiedzy niezawdność. Miarą niezawodności jest jasność i wyraźność. Jasne i wyraźne jest to, co proste. Do tej pory wszystkie nauki, oprócz matematyki, nie były jasne i wyraźne. Warunki spełnia metoda analityczna.
Rola matematyki.
sākt mācīties
Kartezjusz chciał, aby wszystkie nauki przyrodnicze były podobne do matematyki. Wiedział, że przestrzeń i ruch da się opisać ilościowo, zatem przyrodę nalezy rozpatrywać geometrycznie i mechanicznie.
Sceptycyzm metodyczny.
sākt mācīties
Kartezjusz poszukiwał twirdzenia, które będzie "punktem archimedesowym" dla dalszych rozważań. Będzie pewne i oprze się argumentom sceptyckim.
Trzy argumenty sceptyckie, jakimi posługiwał się Kartezjusz.
sākt mācīties
1. złudzenia zmysłów 2. brak wyraźnej granicy między jawą a snem 3. możliwe, że jesteśmy wprowadzani w błąd przez potężniejszą od nas istotę
Czy jakieś twierdzenie ostało się wobec tych argumentów?
sākt mācīties
Tylko jedno: Cogito ergo sum. Myśl ma wyższość nad materią, jest pewniejsza niż świat materialny.
Stosunek dusza-ciało.
sākt mācīties
Dualizm. Człowiek tym się różni od zwierzęcia, że nie jest automatem, a ma duszę. Dusza jest myśląca, ale nierozciągła, ciało rozciągłe, ale nie myślące.
...
sākt mācīties
Dusza nie może bezpośrednio oddziaływać na ciało, a ciało na duszę. Ale dusza może zmienić kierunki działania ciała i odwrotnie. Było to wytłumaczenie mętne. Nie rozwiązało zagadki o stosunek duszy i ciała.
Dowody na istnienie Boga.
sākt mācīties
Istnienie Boga nie oparłoby się argumentom sceptyckim, ale można je wyprowadzić z istnienia jaźni.
...
sākt mācīties
1. Jaźń jest niedoskonała, musi mieć doskonałą przyczynę 2. mamy doskonałą ideę o Bogu, ponieważ skutek nie może być doskonalszy od przyczyny jaźń ludzka nie mogła jej wytworzyć, istnieje zatem Bóg, który wytworzył tę ideę w naszym umyśle
Skąd pewność o istnieniu ciał?
sākt mācīties
Wśród ludzi powszechna jest skłonność do uznawania istnienia ciał. Istnieją zatem, ponieważ doskonały Bóg nie dawałby ludziom zgubnej skłonności.
Przymioty Boga.
sākt mācīties
1. jest nieskończony 2. jest wolą, bo wola jest nieograniczona 3. subiektywizm-dobre i prawdziwe jest to, co jest za takie uznane przez Boga
Przymioty duszy
sākt mācīties
Myślenie i tylko to.
Przymioty ciała.
sākt mācīties
Jedynym przymiotem ciała jest rozciągłość. Skoro ciało jest rozciągłe to musi być podzielne. Kartezjusz odrzucił teorię atomizmu, bo atomy są niepodzielne.
Zmiany w ciele.
sākt mācīties
Jedyną zmianą jaka zachodzi w ciele jest ruch. Ciała nie mają własności dynamicznych, ruch jest im udzielany z zewnątrz. Duszy ruch jest udzielany przez Boga.
Poznanie.
sākt mācīties
Człowiek poznaje tylko za pomocą rozumu, zmysły pomagają nam uświadomić sobie wrodzone idee.
Idee.
sākt mācīties
Istnieją trzy rodzaje idei: nabyte, skonstruowane przez nas samych i wrodzone. Kartezjusz uważał, że istnieją idee wrodzone (natywizm)
Cechy idei wrodzonych.
sākt mācīties
Idee nie powstają przez działanie czynników zewnętrznych. Są wrodzone, dane3 człowiekowi przez Boga. Są jasne, wyraźne i proste, są własnością umysłu

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.