Król Edyp - streszczenie lektury

 0    12 speciālā zīme    blablabla
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Kto jest autorem tej lektury?
sākt mācīties
Sofokles
W jakiej epoce stworzono ten dramat?
sākt mācīties
w starożytności
Czas akcji:
sākt mācīties
jeden dzień (według zasady jedności czasu).
Mierjsce akcji:
sākt mācīties
spójne, plac przez pałacem króla Edypa w Tebach (według zasady jedności miejsca).
Problematyka poruszana w tragedii to:
sākt mācīties
niesprawiedliwość losu, pomyłka przyczyną ludzkiej tragedii, cierpienie niewinnego człowieka.
Królem jakiego miasta był Edyp?
sākt mācīties
Teb
Główni bohaterowie:
sākt mācīties
Król Teb Edyp, Jokasta (jego żona i matka), Kreon (brat Jokasty i szwagier-wuj Edypa), Tyrezjasz (ślepy wróżbita), Chór Teban.
Drugoplanowi bohaterowie:
sākt mācīties
Kapłan, Posłaniec z Koryntu, Sługa Lajosa, Posłaniec domowy.
Mit:
sākt mācīties
historia przeklętego rodu Labdakidów, zaliczana do mitów tebańskich.
tematyka lektury:
sākt mācīties
niezawiniona wina i cierpienie człowieka, tragizm ludzkich losów, fatum.
Struktura i budowa:
sākt mācīties
Prologos, Parodos (pierwsza część chóru), Epejsodia (epizody) i Stasimony (pieśni chóru), Exodos (ostatnia pieśń Chóru).
jakie zasady tragedii antycznej są tu zachowane?
sākt mācīties
zasada trzech jedności (trójdzielności): miejsca, czasu i akcji, zasada decorum, zasada nieprzedstawiania bezpośrednio scen krwawych, zasada niezmienności charakteru postaci, istnienie chóru, jedność estetyki, bohaterami jedynie wybitne jednostki, tytułowanie dzieła imieniem głównego bohatera, brak scen zbiorowych.

Król Edyp – streszczenie

Król Edyp" – Sofoklesa nieodmiennie jest w kanonie podstawowych lektur szkolnych, omawianych na lekcjach polskiego. Mit o Edypie jest częścią mitu rodu Labdakidów, do którego należy również historia Antygony (córka Edypa i Jokasty), spisana także przez Sofoklesa w V w. p.n.e. Tragedia króla Edypa polega w głównej mierze na tym, że chcąc uciec przed straszliwą przepowiednią, mówiącą o tym, że ma zabić własnego ojca i poślubić własną matkę, nieświadomie doprowadził do jej spełnienia.

Król Edyp – opracowanie

Dobre opracowanie powinno powiedzieć nam wszystko to, co niezbędne do stworzenia charakterystyki bohaterów. Streszczenie „Króla Edypa" oczywiście nie zastąpi nam lektury książki, ale pomoże w przygotowaniach do sprawdzianu czy matury. W zestawie znajdziesz informacje takie jak: czas i miejsce akcji, tematyka, struktura i problematyka utworu, główni bohaterowie, a także zasady tragedii antycznej widoczne w dramacie. Mimo że wiesz już, że autorem dzieła jest Sofokles, Król Edyp kryje w sobie jeszcze wiele do odkrycia i zdecydowanie polecamy przeczytanie w przyszłości lektury w pełni.

Król Edyp – test wiedzy

Przygotowujesz się do sprawdzianu? Dzięki nauce z nami możesz być pewny zdobycia najbardziej potrzebnych informacji i utrwalenia swojej wiedzy. A to wszystko poprzez najskuteczniejsze metody nauki. W bardzo krótkim czasie możesz powtórzyć również inne lektury, np. do egzaminu dojrzałości, oferujemy: Kordian – streszczenie lektury, Nie-Boska komedia – streszczenie lektury, Przedwiośnie – streszczenie lektury i wiele innych, sprawdź! Nie pożałujesz!

Komentāri:

... viņš rakstīja: 2011-09-20 23:16:51
gut

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.