MIKROEKONOMIA_EGZAMIN

 0    28 speciālā zīme    Agatka
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Co to jest gospodarowanie?
sākt mācīties
Jest to proces wyboru określonych celów (które są względnie nieograniczone) do realizacji przy wykorzystaniu względnie ograniczonych środków. Zasoby należy wykorzystywać w sposób optymalny, tzn. optymalna alokacja zasobów i możliwie oszczędne ich wykorzystanie. Niemożność dokonywanie wyborów oznacza niemożność gospodarowania.
Definicja zysku
sākt mācīties
zysk = przychody całkowite – koszty całkowite
Różnica miedzy ryzykiem a niepewnością
sākt mācīties
Pojęcie ryzyka dotyczy podejmowania decyzji przez podmioty odnoście zdarzeń, które mogą wystąpić ze znanym prawdopodobieństwem. Podmioty znają to prawdopodobieństwo na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń lub szacując je kierując się rozsądkiem lub intuicją. Niepewność dotyczy podejmowania decyzji, co do zdarzeń, których prawdopodobieństwo wystąpienia nie jest znane podmiotowi i nie może go oszacować
Elastyczność dochodowa popytu=2. Podaj interpretacje
sākt mācīties
Wzrost (spadek) dochodu o 1% spowoduje wzrost (spadek) popytu na dóbr i usług o 2%.
Wymień warunki gospodarki towarowo – pieniężnej.
sākt mācīties
• Produkcja przeznaczona jest na sprzedaż, • Wyodrębniona własność prywatna, • Pieniądz jest miernikiem wartości (stanowi powszechny ekwiwalent
Twierdzenie Coase'a.
sākt mācīties
Firmy powinny dążyć do minimalizowanie kosztów transakcji.
Zasada optymalnego wykorzystania zasobów
sākt mācīties
Aby wykorzystanie zasobów było optymalne konieczne jest jednoczesne spełnienie następujących warunków: • Wybranie optymalnej alokacji zasobów -> wybór celów, • Maksymalnie oszczędne wykorzystanie rozdzielonych zasobów.
Przeciętna produkcyjność pracy
sākt mācīties
Przeciętna produktywność pracy informuje ile jednostek produkcji przypada na jednostkę zastosowanej pracy.
Krańcowa stopa substytucji = 3. Podaj interpretację
sākt mācīties
Zmniejszenie (zwiększenie) konsumpcji dobra x1 o jednostkę spowoduje wzrost (spadek) konsumpcji dobra x2 o 3 jednostki.
Definicja prawa wartości.
sākt mācīties
Jest to pewien trwały, powtarzający się i konieczny związek dotyczący relacji wymiennych w gospodarce towarowo – pieniężne, który można sformułować: relacje wymienne oscylują wokół wartości.
Ścieżka cenowa
sākt mācīties
Jest to krzywa łącząca punkty równowagi konsumenta przy różnych poziomach cen, ale tym samym dochodzie. Pozwala wyznaczyć krzywą popytu dla danego dobra przy różnym poziomie(danym) cen.
Wymienić wymiary transakcji
sākt mācīties
• Specyficzność aktywów • Częstotliwość transakcji • Ryzyko lub niepewność związana z transakcją
KU1 = 4, KU2 = 8. Oblicz krańcową stopę substytucji. Dokonaj interpretacji
sākt mācīties
KSS=-2 Konsument jest skłonny zrezygnować z 2 jednostek dobra 2 na rzecz przyrosty jednostkowego dobra 1
Użyteczność przeciętna dobra X wynosi 2. Napisz interpretacje
sākt mācīties
Użyteczność przeciętna jest to poziom zadowolenia, jaki przypada na jednostkę konsumowanego dobra. Konsumpcja jednostki dobra daje konsumentowi poziom zadowolenia równy 2.
Definicja kosztów transakcji.
sākt mācīties
Koszty wymiany dóbr usług i informacji związane z procesami przygotowania kontraktu, realizowania, nadzorowania i egzekwowania oraz korygowania kontraktu. Koszty firmy związane z transakcjami rynkowymi.
Definicja i interpretacja krzywej jednakowego zysku w modelu Bertranda.
sākt mācīties
Krzywe jednakowego zysku dla firm tworzą punkty, w których osiąga ona jednakowy zysk, przy różnych cenach wyznaczanych przez oba przedsiębiorstwa. Z kształtu krzywych wynika, że firma obniża cenę produktu do pewnego poziomu w odpowiedzi na obniżki cen wprowadzane przez konkurenta. Połączenie punktów minimów krzywych jednakowego zysku wytycza krzywą reakcji firmy.
Interpretacja i wzór na łukową elastyczność cenową popytu
sākt mācīties
Wzrost(spadek) ceny o 1% powoduje spadek (wzrost) popytu o EDP%
Przedmiot ekonomii
sākt mācīties
Problem racjonalnego wykorzystania ograniczonych zasobów pomiędzy różne, konkurencyjne względem siebie celu.
Prawo malejących przychodów
sākt mācīties
Zakładając, że jeden z czynników produkcji jest stały zwiększmy nakłady drugiego czynnika produkcji. Powoduje to wzrost produkcji, który wraz ze zwiększaniem nakładu czynnika zmiennego, przyrosty te będą jednak coraz mniejsze w miarę jak wzrasta udział czynnika zmiennego w stosunku do stałego – produkt marginalny maleje.
Konfiguracja realna i trwała
sākt mācīties
Konfiguracja realna rynku ma miejsce, kiedy wszystkie firmy tworzące rynek osiągają zysk. Konfiguracja trwała powstaje z konfiguracji realnej, kiedy nie ma możliwości opłacalnego wejścia na rynek, tzn. kiedy spełnione są następujące założenia: • Przybysz przyjmuje hipotezę, że cena rynkowa P nie zostanie zmieniona po jego wejściu na ten rynek, • Potencjalny przybysz ustal swoją cenę Pe, taką że jest ona równa lub niższa od ceny rynkowej P, oraz produkcje na poziomie niższym lub równym popytowi
Różnica pomiędzy funkcją a krzywą produkcji
sākt mācīties
Funkcja produkcji przedstawia wielkość produkcji, jaką można uzyskać używając danej ilości czynników produkcji. Krzywa produkcji przedstawia wszystkie możliwe, optymalne kombinacje czynników produkcji dający stała wielkość produkcji
Równowaga Stackelberga
sākt mācīties
Równowaga w takim modelu może być zachowana tylko wtedy, gdy każda z firm pogodzi się ze swoją pozycją i nie będzie starała zmienić swojego położenia. Jeśli zaś firmy zaczną dążyć do poprawy swojej sytuacji i zapoczątkują walkę konkurencyjną będzie to miało negatywne skutki dla wszystkich uczestników. Jest to punkt styczności krzywej reakcji z krzywa jednakowego zysku wyliczonym na podstawie funkcji popytu
X – nieefektywność
sākt mācīties
Jest to różnica pomiędzy poziome efektów, jaki mógłby zostać osiągnięty, gdyby przedsiębiorstwo minimalizowało koszty oraz maksymalizowało wysiłki pracowników i managerów, a poziomem efektywności uzyskiwanym przy rzeczywistym poziomie kosztów i wysiłków
Dobra komplementarne i substytucyjne
sākt mācīties
Dobra komplementarne są to dobra spożywane w stałych proporcjach. Kiedy cena jednego z dóbr rośnie maleje konsumpcja obu dóbr, gdy cena spada rośnie konsumpcja obu dóbr. Dobra substytucyjne – wzrost ceny dobra x1 powoduje wzrost konsumpcji dobra x2 będącego dobrem substytucyjnym w stosunku dobra x1, natomiast spadek ceny dobra x1 powoduje wzrost jego konsumpcji i spadek konsumpcji dobra x2. Jeżeli dobro x2 jest substytutem dobra x1, dobro x1 nie musi być substytutem x2.
Definicja własności prywatnej.
sākt mācīties
Przez własność prywatną rozumiemy wiązkę praw własności przypisanych danej osobie lub grupie osób, które są wyłączne (ekskluzywne) oraz spójne. Prawa te są następujące: • Prawo do użytkowania ograniczonego zasobu; • Prawo do korzystania z efektów wykorzystania ograniczonego zasobu; • Prawo do decydowania o sposobie wykorzystania efektów powstałych w wyniku użytkowania ograniczonego zasobu; • Prawo do transferowania praw własności na inne osoby.
II Prawo Gossena
sākt mācīties
Alokacja jest optymalna, gdy krańcowe efekty dodatkowej jednostki dobra są równe dla wszystkich konsumowanych dóbr
Koszty zatopione – sunk costs
sākt mācīties
Są to koszty, które ponosi przedsiębiorstwo wchodząc na dany rynek (branży, segmentu itp.), które nie są możliwe do odzyskanie przy opuszczaniu tego rynku (branży, segmentu itp.).
Optimum techniczno – produkcyjne; dowód i występowanie
sākt mācīties
Optimum techniczno – produkcyjne wyznacza wielkość produkcji przedsiębiorstwa, dla której koszt przeciętny jest najniższy. Występuje ono w punkcie przecięcie krzywej przeciętnego kosztu całkowitego (ATC) i krzywej kosztu marginalnego (MC). Firmy działające na rynkach konkrecyjnych są zainteresowane osiąganiem OTP, podczas gdy oligopole i monopole niekoniecznie.

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.