1. Pojęcia, definicję

 0    21 speciālā zīme    deathkar1na
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
coś pozbawionego sensu i logiki; kategoria filozoficzna i światopoglądowa charakteryzująca niektóre dzieła literackie.
sākt mācīties
absurd
element świata przedstawionego w utworze literackim, malarskim, teatralnym czy filmowym – np. motyw, wątek, postać, scena, obraz.
sākt mācīties
alegoria
krótki utwór poetycki głoszący pochwałę beztroskiej zabawy, często na łonie natury, sławiący ucztowanie z przyjaciółmi, wino i miłostki.
sākt mācīties
anakreontyk
postawa lub koncepcja światopoglądowa, według której punktem odniesienia wszystkich rzeczy i zjawisk powinien być człowiek.
sākt mācīties
antropocentryzm
postawa niechęci lub nienawiści wobec Żydów, ideologia uznająca Żydów za główne źródło zła na świecie. Antysemityzm stanowił istotny składnik nazizmu, a także faszyzmu i niektórych odmian nacjonalizmu.
sākt mācīties
antysemityzm
w literaturze figura stylistyczna polegająca na zestawieniu dwóch pojęć o przeciwstawnych znaczeniach.
sākt mācīties
antyteza
gatunek piśmiennictwa religijnego ukształtowany w kręgu Biblii i jej apokryfów; nasycony symboliką i elementami fantastycznymi zapis objawienia, przynoszący wizję walki dobra ze złem w perspektywie zapowiadanego końca świata.
sākt mācīties
apokalipsa
tekst nawiązujący tematycznie do Starego lub Nowego Testamentu, jednak nieuznany przez Kościół za natchniony i w związku z tym niewłączony do kanonu biblijnego.
sākt mācīties
apokryf
element języka minionej epoki historycznej, który nie wszedł do aktualnego zasobu językowego (np. w związku ze zniknięciem obiektu, który nazywał) lub został zastąpiony przez inny element.
sākt mācīties
archaizm
„sztuka umierania”, popularne w średniowiecznej literaturze religijnej utwory, w których opisane są przygotowania człowieka do śmierci oraz związane z tym przemyślenia.
sākt mācīties
ars moriendi
ograniczenie potrzeb życiowych, umartwianie się, poddanie surowej dyscyplinie wewnętrznej w celu osiągnięcia doskonałości.
sākt mācīties
asceza
postawa lub koncepcja światopoglądowa negująca istnienie Boga.
sākt mācīties
ateizm
tendencja w literaturze XX w. do wprowadzania w obręb utworu uwag dotyczących tworzonego właśnie dzieła lub ogólnych refleksji na temat sztuki pisarskiej.
sākt mācīties
autotematyzm
Twórcy awangardowi radykalnie przeciwstawiali się zastanym formom i konwencjom, poszukiwali nowości i oryginalności, eksperymentowali z materią i narzędziami twórczości, odrzucili dawne pojęcie piękna, zdecydowanie zmienili stosunek do tradycji.
sākt mācīties
awangarda
kierunek w polskiej poezji awangardowej w okresie międzywojennym „miasto, masa, maszyna”).
sākt mācīties
Awangarda Krakowska
krótki utwór wierszem lub prozą przedstawiający prostą historię i najczęściej zawierający pouczający wniosek, czyli morał; w najpopularniejszej odmianie bajki bohaterami są zwierzęta, które uosabiają typowe ludzkie charaktery i postawy.
sākt mācīties
bajka
gatunek epicko-liryczny; obejmuje utwory, które opowiadają o niezwykłych, często fantastycznych wydarzeniach oraz są utrzymane w nastroju grozy i cudowności. Ballady romantyczne często odwoływały się do ludowych pieśni, podań, wierzeń.
sākt mācīties
ballada
Gatunek ten łączy elementy tragedii i komedii, realizmu i fantastyki, wzniosłości i groteski. Twórcy dramatu nawiązywali m.in. do sztuk Szekspira, czerpali także inspirację z melodramatu i opery.
sākt mācīties
dramat romantyczny
kierunek w XX-wiecznej psychologii zakładający, że jedynym przedmiotem badań psychologicznych mogą być dające się zaobserwować ludzkie zachowania, natomiast świadomość i wszelkie stany umysłu są zjawiskami pozbawionymi naukowego znaczenia.
sākt mācīties
behawioryzm
samotny indywidualista, którego tajemnicza przeszłość kryje nieszczęśliwą miłość lub zbrodnię.
sākt mācīties
bohater bajroniczny
nadwrażliwy samotnik, skłócony ze światem i skłonny do marzycielstwa, przeżywający zawód miłosny.
sākt mācīties
bohater werterowski

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.