etyka 2

 0    23 speciālā zīme    pawmil24
lejupielādēt mp3 Drukāt spēlēt pārbaudiet sevi
 
jautājums język polski atbilde język polski
Co to jest norma?
sākt mācīties
Powinność określonego zachowania się. Wzorzec cech pewnego zjawiska czy przedmiotu. Normy jakim podlega dana osoba są określane przez jej pozycję społeczną i odgrywaną przez nią rolę społeczną.
Jaka jest rola autorytetu?
sākt mācīties
Autorytet jest to społeczne uznanie, prestiż osób, grup i instytucji społecznych opar-te na cenionych w danym społeczeństwie, w zależności od konkretnych warunków historycznych i poziomu rozwoju tego społeczeństwa, także osoby, instytucje itp. cieszące się uznaniem w danej dziedzinie. Rolą autorytetu jest wpływanie na ludzi aby wzorowali się na lepszych od siebie i dążyli do doskonałości.
Norma tetyczna
sākt mācīties
norma której obowiązywanie uzasadniamy odwołując się do faktu, że ustanowił ją ktoś kto ma władzę w stosunku do adresatów normy.
Norma aksjologiczna
sākt mācīties
norma której obowiązywanie uzasadniamy odwołując się do czyichś ocen, że wskazywane przez nią postępowanie jest dobre, lub wg. Czyjejś wiedzy powoduje skutki oceniane dodatnio.
odpowiedzialność normatywna
sākt mācīties
Jest to odpowiedzialność za konkretną rzecz, np. państwo odpowiada za to co się dzieje wśród społeczeństwa, menadżerowie odpowiadają za swoich podwładnych. Stawia moralność w stosunku do odpowiedzialności.
Czym się różnią norma prawna i norma moralna?
sākt mācīties
Norma moralna w odróżnieniu od normy prawnej nie jest sankcjonowana przymusem państwowym, ale obyczajem, tradycją, odbiorem w opinii publicznej.
Moralność
sākt mācīties
zespół ocen i norm, wzorców postępowania i ideałów osobowych, mających regulować postępowanie jednostek oraz stosunki między jednostkami a grupami społecznymi; całokształt zachowań i postaw jednostki lub grupy społecznej, oceniany według jakiegoś społecznie funkcjonującego systemu ocen i norm moralnych. Jest to po prostu sposób postępowania i poglądy na postępowanie.
etos
sākt mācīties
Realizowany i obowiązujący w grupie społecznej zbiór idealnych wzorów kulturowych, jasno określonych.
Co to jest dobro moralne?
sākt mācīties
Dobro – jedno z podstawowych (pierwotnych) pojęć etycznych, utożsamiane z pojęciem bytu. W moralności dobro określa poprawność (zgodność z normami moralnymi) czynów i zachowań człowieka.
Co to jest sąd moralny?
sākt mācīties
Sąd moralny jest sądem wypowiadanym w oparciu o zasadę moralną.
Jak rozumieć utylitaryzm czynów?
sākt mācīties
uznaje, że metoda utylitarystyczna powinna wychodzić od konkretnych zachowań uznawanych za moralne i niemoralne i z nich wyciągać zasady.
Jak rozumieć utylitaryzm reguł?
sākt mācīties
najpierw określić ogólne normy i na ich podstawie orzekać, jakie konkretne postępki są dopuszczalne.
Imperatyw kategoryczny
sākt mācīties
zasada etyczna, którą można sformułować m.in. w sposób następujący: "należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze". Termin filozoficzny utworzony przez Immanuela Kanta jako skutek poszukiwań bezwzględnie ważnego prawa, dotyczącego każdej osoby, które nie musiałoby być usprawiedliwione przekonaniami religijnymi.
Co głosi “złota zasada”?
sākt mācīties
Zasada etyczna, wyrażająca myśl: „Traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany”
Co to jest dobro wspólne?
sākt mācīties
Obejmuje sumę takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć własną doskonałość. Dobro wspólne polega przede wszystkim na poszanowaniu praw i obowiązków osoby ludzkiej.
Czym jest wspólnota?
sākt mācīties
Wspólnota to typ zbiorowości oparty na silnych, emocjonalnych więźach, nieformalnej strukturze, dominujący przede wszystkim w społeczeństwach pierwotnych. Wspólnota to również: trwałość-nieprzypadkowość, nieprzeletność, duchowość-coś co przekracza sferę interesowności. Cechy wspólnoty to- trwałość, duchowość, eksluzywnośc, tradycja, bezwarunkowość przynależności.
Co to jest społeczeństwo?
sākt mācīties
Duża zbiorowość społeczna, zamieszkująca dane terytorium posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.
Jakie są założenia liberalizmu?
sākt mācīties
Liberalizm stawia człowieka i jego prawa w centrum. Każdy obywatel powinien posiadać nieskrępowaną swobodę, a instytucje polityczne mają za zadanie dać odpowiednie warunki do jak najlepszego jej wykorzystania. Państwo jest w tym wypadku głównym strażnikiem praw i wolności, zapewnia bezpieczeństwo. W gospodarce stawia na prywatną własność i wolny rynek.
Scharakteryzuj liberalny indywidualizm (teoria praw).
sākt mācīties
Liberalizm jest ściśle związany z indywidualizmem, stanowczo odrzuca kolektywizm oraz opowiada się za jak najmniejszym krępowaniem wolności jednostki poprzez prawo. Konsolidując, liberałowie uważają, że kompromis pomiędzy prawem a nieskrępowaną wolnością powinien być jak najmniejszy.
Czym jest sprawiedliwość dystrybutywna?
sākt mācīties
Działanie związane z podziałem dóbr materialnych na podmioty społeczne, mające cechy sprawiedliwego, bezstronnego i nie krzywdzącego żadnej grupy, ekonomicznego rozdziału. Odnosi się do subiektywnego postrzegania sprawiedliwości podziału nagród w firmie (premii, świadczeń itp.).
Scharakteryzuj etykę religijną.
sākt mācīties
Etyka religijna są to przykazania boskie i kościelne w których streszcza się to jak człowiek wierzący ma postępować. Etyka religijna opiera swe nakazy i zakazy na objawieniu woli Bożej, cokolwiek nakazł Bóg i Kościół to jest dobre, czegokolwiek zakazł to jest złe.
Zasłona niewiedzy
sākt mācīties
pojęcie to związane jest z teorią o bezstronnej sprawiedliwości, której autorem jest John Rawls. Zasłona niewiedzy oznacza sytuację, gdy każda osoba ignoruje to, w jaki sposób różne opcje wyboru mogą wpłynąć na nią samą, nie wie, jaką rolę przyjdzie mu pełnić w społeczeństwie i decyduje tylko na podstawie ogólnych charakterystyk.
Komunitaryzm lub komunitarianizm, teoria wspólnotowa
sākt mācīties
nurt we współczesnej filozofii polityki, podkreślający ważność i wartość wspólnot w społecznym życiu człowieka. Narodził się jako odpowiedź na proceduralny liberalizm sformułowany przez Johna Rawlsa w książce "Teoria sprawiedliwości" (wyd. 1971, wyd. pol. 1994) oraz na kryzys kapitalizmu w drugiej połowie XX wieku. Komunitarianizm traktuje jednostkę nie jako abstrakcyjne indywiduum, lecz zawsze jako część otaczającej ją wspólnoty/ wspólnot (rodzina, grupa sąsiadów, grupa zawodowa itp.). Podkreśl

Lai ievietotu komentāru, jums jāpiesakās.